Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Olan Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi

DEHB olan çocukların evde gözlenen en belirgin özelliği aşırı hareketli olmaları ve bazen kontrolsüz bir biçimde yaptıkları atlama, zıplama, tırmanma gibi davranışlarla kendilerine ve çevrelerine zarar vermeleridir. Bu çocukları durdurmaya çalışmak boş ve yorucu bir çabadır. Bu çocukların beyinleri sahip oldukları yüksek enerjiyi boşaltmak için onlara hareket etmelerini emreder. Bu nedenle DEHB olan çocuklara enerjilerini, kendilerine ve çevrelerine zarar vermeyecek biçimde, harcayabilecekleri bir ortam yaratılması gerekir. Odasına koyacağınız düz sünger yer minderleri, duvara asacağınız tırmanma ağı, tavana asacağınız kum torbası, küçük bir trambolin, basket potası, yumuşak toplar, balonlar çocuğun enerjisini kontrollü bir biçimde harcamasına yardımcı olacaktır. Çocuğun odasındaki kalorifer, yatak, dolap gibi eşyaların sivri kenarlarını büyük süngerlerle kaplarsanız, gereksiz eşyaları boşaltırsanız, odasında kendi başına tehlikesiz bir biçimde oynamasını da sağlayabilirsiniz.

DEHB’nun diğer bir özelliği de dikkat eksikliğidir. Bu çocuklar uzun süreli zihinsel güç gerektiren işlerden çabuk sıkılırlar ve ezberleme becerileri zayıftır. Oysa bu beceriler okul başarısında önemli rol oynar. Bellek kart oyunları (kartın eşini bulma), domino, uno gibi oyunlar dikkatin gelişmesine yardımcı olabilir. Kızma birader gibi zarla oynanan ve taşların sayarak ilerletilmesine dayalı oyunlar ise toplama ve sayma becerilerinin kazanılmasına yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalı ki bunlar, DEHB olan çocuklar için çok tercih edilen oyunlar değildir. Bu nedenle anne babaların oyuna katılmaları gerekir.

DEHB’ nun üzerinde çok durulmayan diğer bir özelliği de bu çocuklarda ince motor kas becerilerinin yavaş gelişmesidir. Bu gruba giren el ve parmak kasları düzgün kalem tutma ve yazı yazmada önemli rol oynar. Bu nedenle okul öncesinde çocuğun kalem tutma ve yazma becerisine destek olması için boyama aktiviteleri, oyun hamurları ile etkinlik yapmanın yanı sıra büyük ve orta boyda legolar, boncuk dizme, vb. oyuncaklardan yararlanılabilir. Çocuğun bu oyuncaklarla yapacakları etkinlikler sırasında da yine anne ya da babanın yardımına ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Aksi takdirde çocuk bu oyuncaklarla oynarken, küçük bir güçlükle karşılaştığında oynamaktan vazgeçebilir.

DEHB olan çocuklar genellikle ellerine geçen oyuncakları kırma ya da bozma eğilimindedirler. Oyuncağa zarar verme gibi görünen bu eylemin asıl amacı merak gidermektir. Bu nedenle çalışma mekanizması görülebilen oyuncaklar meraklarını gidermeye yardımcı olabilir. Ancak bu oyuncakların sırrını anladıkları ya da anlayamadıkları zaman ellerinden bırakırlar. Uzaktan kontrollü oyuncaklar bu gruba girer.

DEHB olan çocuklar sabırsız oldukları için elektrikli tren, pistte dolaşan yarış arabaları gibi karmaşık, kurulması uzun süre gerektiren oyuncaklardan da hoşlanmazlar. Oyunu siz kursanız da seyretmek pasif bir etkinlik olduğu için kısa sürede sıkılırlar. Buna karşın hayal güçleri çok zengin olan bu çocuklar sakin oldukları zaman, bir iki basit araba ya da bebekle oynamaktan büyük zevk alırlar. Onların bu basit oyuncaklarla nasıl bir hayal dünyasına daldıklarını ve ne tür maceralara atıldıklarını tahmin etmemiz mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir